• W ramach realizacji przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”, w dniach 1- 3 czerwca 2022 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Warszawy. W dniu swojego święta, już o świcie wszyscy uczniowie stawili się punktualnie na miejscu zbiórki, by  o godzinie 4 rano wyruszyć w kierunku naszej stolicy. Po dotarciu na miejsce swe pierwsze kroki skierowali na Stare Miasto. Wspólnie z przewodnikiem - panem Czesławem zobaczyli, m.in:

          Kolumnę Zygmunta

          Zamek Królewski i Plac Zamkowy

          Archikatedrę św. Jana

          Kanonię (dzwon)

          Rynek Starego Miasta i Warszawską Syrenkę

          Barbakan

          Pomnik Małego Powstańca

          Pomnik Jana Kilińskiego.

          Następnie ósmoklasiści udali się na zwiedzanie Placu Piłsudskiego i części Krakowskiego Przedmieścia. Byli również
          w Pałacu Prezydenckim. Mieli okazję zobaczyć Pomnik Marszałka J. Piłsudskiego,  Krzyż Papieski , Pomnik Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, nadarzyła się sposobność, by przyjrzeć się zmianie warty żołnierzy.

           

          Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Cmentarza Wojskowego na Powązkach, w tym m.in. : Kwatery Brzozowych Krzyży (z grobami Alka, Rudego i Zośki), kwater powstańczych, grobu K. K. Baczyńskiego, pomniku Gloria Victis, kwatery Komendantów Armii Krajowej. Uczniowie wykazali szczególne zainteresowanie przy grobach bohaterów lektury
          A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, którą całkiem niedawno omawiali na lekcjach języka polskiego.

           

          W klimacie zadumy i nostalgii młodzież udała się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Poza wystawą zainteresowaniem cieszył się także dziedziniec muzeum (Mur Pamięci, wóz powstańczy Kubuś, zniszczony pomnik ks. Józefa Poniatowskiego).

           

          Pierwszy dzień wyjazdu był niezwykle wyczerpujący, dlatego też wieczorem wszyscy szybko poszli spać, by zregenerować się i nabrać sił na kolejny dzień.

          W czwartek, 2 czerwca zwiedzanie rozpoczęto od obejrzenia świetnie zachowanego fragmentu muru Getta Warszawskiego. Następnie uczniowie udali się na Trakt Królewski, gdzie podziwiali m.in. Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat, ambasady różnych krajów, Sejm i Senat, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa i urzędy państwowe.

          Ponadto zobaczyli Plac Bohaterów Getta przed Muzeum Polin (Pomnik Bohaterów Getta, Drzewo Pamięci, Pomnik Rady Pomocy Żydom „Zegota”, Pomnik Jana Karskiego, Pomnik z 1946 r. oraz Alejka im. Ireny Sendlerowej). Następnie, już we wnętrzu muzeum, podzieleni na dwie grupy odkrywali historię polskich Żydów przemierzając ekspozycje tej niezwykłej placówki na mapie muzeów świata. Grupa pierwsza doświadczyła spotkania z kulturą żydowską, natomiast grupa druga brała udział w zajęciach pod nazwą „Żonkile” na Muranowie o powstaniu w Getcie Warszawskim.

          Kolejnym punktem programu wycieczki było Centrum  Nauki  Kopernik. Tematem przewodnim była muzyka. Różnorodne przestrzenie edukacyjne stworzone dla odwiedzających inspirowały uczniów do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Ósmoklasiści mogli  samodzielnie eksperymentować wykorzystując interaktywne eksponaty, uczyć się przez zabawę  w różnych strefach tematycznych z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych
          i humanistycznych. Swoboda w zwiedzaniu pozwoliła im kierować się własną ciekawością i zainteresowaniami oraz zmuszała do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi.

          Trzeciego dnia, po wykwaterowaniu z hotelu, młodzież pojechała do Łazienek Królewskich. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękne wnętrza Pałacu Myślewickich, Teatr Królewski, Pałac na Wodzie, Biały Domek, Starą Pomarańczarnię, gdzie akurat miała miejsce próba orkiestry i aktorów, Wodozbiór,  pomnik F. Chopina, Belweder, pawilony chińskie oraz pomnik króla Jana III Sobieskiego.

          Po pełnym wrażeń  spacerze ósmoklasiści pojechali na Stadion  Narodowy. Tam mogli od środka przyjrzeć się temu imponującemu obiektowi. Osobiście sprawdzili, jak wygodne są krzesełka stadionowe i jaki widok prezentuje się
          z najwyższych sektorów stadionu.

          Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni uczniowie udali się w drogę powrotną do Knurowa. W autokarze długo wymieniali się wrażeniami i opiniami na temat Warszawy i tego, co udało im się w niej zobaczyć.

          Wycieczka do Warszawy okazała się dla wszystkich uczestników niezwykle interesująca, obfitowała w moc atrakcji, a także była wyjątkową lekcją historii i sztuki. Miejmy nadzieję, iż nowe doświadczenia, zdobyta wiedza i chwile wspólnie spędzonego czasu pozostaną na długo w pamięci naszych ósmoklasistów. Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Franciszka Rzepka, pani Iwona Polok, pani Sylwia Alczyńska oraz pani Monika Walczyk, którym serdecznie dziękujemy.


           

          Gmina Knurów na początku roku szkolnego 2021/2022 pozyskała środki finansowe z Ministerstwa Edukacji
          i Nauki na realizację we wszystkich miejskich szkołach podstawowych przedsięwzięcia pn. „Poznaj Polskę”. Realizacja programu ma na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków, kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki jest częścią Rządowego planu rozwoju POLSKI ŁAD.

          W ramach przedsięwzięcia uczniowie Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich
          w Knurowie uczestniczą w wycieczkach jednodniowych do Kopalni Soli w Bochni oraz Zespołu architektoniczno-krajobrazowego w Nowym Wiśniczu.

          Dofinansowanie z budżetu państwa: 9 240,00 zł

          Całkowita wartość przedsięwzięcia: 11 550,00 zł

          Szczegółowe informacje na temat przyznanego dofinansowania znajdują się na stronie:

          https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/lista-wnioskow-rekomendowanych-do-dofinansowania-w-ramach-przedsiewziecia-poznaj-polske


           


          1. Miejsce - Bochnia - Nowy Wiśnicz

          2. Uczestnicy - klasa 2ab

          3. Termin - 4.11.2021 r.

          4. Cel wycieczki:

          - zapoznanie z historią kopalni soli od średniowiecza do czasów współczesnych,

          - poznanie dawnych narzędzi i urządzeń, które służyły do urobku soli,

          - udział w warsztatach plastycznych,

          - zajęcia sportowo-rekreacyjne,

          - zwiedzanie zespołu architektoniczno-krajobrazowego w Nowym Wiśniczu.

          4 listopada klasy 2a i 2b MSP1 w Knurowie 👫 wzięły udział w wycieczce w ramach projektu "Poznaj Polskę". 🌞 Uczniowie zwiedzili Kopalnię Soli w Bochni i Zamek w Nowym Wiśniczu. 🚌 🏰  Przywieźliśmy ciekawe pamiątki i mnóstwo wrażeń. 😁 Nad bezpieczeństwem dzieci czuwały wychowawczynie: mgr Renata Małaczek i mgr Ewa Porwoł oraz mamy: Pani Agnieszka Brucka i Pani Agnieszka Odrobina. Wycieczka była zorganizowana we współpracy z Panem Krzysztofem Ziają - właścicielem Biura Turystycznego "Vita" z Gliwic. 👏


          1. Miejsce - Bochnia - Nowy Wiśnicz

          2. Uczestnicy - klasa 5ab

          3. Termin - 5.11.2021 r.

          4. Cel wycieczki:

          - uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego,

          - integracja zespołów klasowych oraz propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu

          - kulturalne zachowanie w miejscach publicznych,

          - poznanie ciekawych i atrakcyjnych turystycznie miejsc w Polsce,

          - poszerzenie wiedzy z zakresu największych osiągnięć polskiej nauki i kultury dziedzictwa narodowego.

           

          5 listopada nasze klasy: 5a i 5b w ramach Przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę udały się na wycieczkę do Bochni i Nowego Wiśnicza.

          Założona w 1248 roku kopalnia soli kamiennej jest jednym z najstarszych zakładów górniczo-przemysłowych w Europie i Polsce. Zjazd windą górniczą na głębokość 250 m stanowił nie lada atrakcję , a zwiedzanie szybu Campi dostarczyło wielu emocji. Uczniowie odbyli przejażdżkę górniczą kolejką „Kubą”, zwiedzili komorę kieratową, stajnię dla koni i piękną kaplicę św. Kingi. Dowiedzieli się, co to jest bałwan, piesek czy kalafior.

          Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie barokowego zamku Kmitów
          i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Uczniowie poznali historię budowli, warunki życia i zwyczaje jej mieszkańców. Jedną z największych atrakcji było wirtualne zwiedzanie zamku z pozycji … nietoperza w Bastionie!

          Dla każdej z klas był to dzień pełen wrażeń.

           

           

           

    • Kontakty

      • MSP nr 1 im. Powstańców Śląskich w Knurowie
      • 32 235 27 15 - budynek A ul. A. Słoniny 1 e-mail: msp1@knurow.edu.pl
      • 44-190 Knurów ul. A. Słoniny 1 Administratorem Danych Osobowych jest Miejska Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Śląskich z siedzibą w Knurowie. Poland
      • MSP1 w Knurowie zapewnia dostęp do tłumacza języka migowego online. W celu skorzystania z usługi wymagane jest wcześniejsze ustalenie z sekretariatem terminu załatwienia sprawy.
  • Galeria zdjęć

      brak danych