• Jako najstarsza szkoła podstawowa w Knurowie mamy swoje tradycje i staramy się je pielęgnować. Na co dzień przekazujemy uczniom historię placówki, która jest niezwykle bogata i ciekawa,
        a jednocześnie dbamy o to, aby nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę.

• Nasza szkoła pamięta o swoich patronach. 11 listopada, dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę w 1918 r. niepodległości, przedstawiciele samorządu szkolnego z opiekunami uczestniczą w uroczystej Mszy świętej. Potem wraz z mieszkańcami i przedstawicielami władz samorządowych, kopalń, związków zawodowych oraz organizacji społecznych i kombatanckich składają wiązankę kwiatów pod pomnikiem Powstańców Śląskich.
        • Od szeregu lat młodzież naszej szkoły uczestniczy w Rajdzie Szlakami Powstań Śląskich, którego celem jest poznanie historii Powstań Śląskich oraz piękna ziemi śląskiej.
        • Pasowanie uczniów klas pierwszych.
        • Przekazanie sztandaru uczniom klas VII odbywa się według ściśle określonego ceremoniału
          w dniu zakończenia roku szkolnego uczniów klas ósmych.
        • Absolwenci "Jedynki" kochają swoją "starą" szkołę. Mimo upływu lat chętnie ją odwiedzają, uczestniczą w spotkaniach poświęconych wspomnieniom szkolnych lat.
        • Ponadto odbywają się również: Dzień Edukacji Narodowej, Andrzejki, Mikołajki,
          Bal Karnawałowy, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Sportu
        • Co roku dzieci prezentują swoje umiejętności posługiwania się mową regionalną w Konkursie Gwary Śląskiej
        • Miłym zwyczajem w naszej szkole są coroczne spotkania nauczycieli na Wieczerzy Wigilijnej podczas której uczniowie wystawiają jasełka bożonarodzeniowe.